Ana sayfa Genel Amasra Belediyesi Otopark Sorununa Çözüm Arıyor

Amasra Belediyesi Otopark Sorununa Çözüm Arıyor

1516
0

Amasra Belediyesi Amasra Limanında yapılan güçlendirme çalışması nedeniyle Otopark olarak kullandığı Büyük liman mendirek ten faydalanamamanın sıkıntısını çekiyor. Yaklaşık 800 araç alan mendirek bölgesinde 240 araçlık bölümün kullanılabilmesi ilçe turizminde olumsuzluklara neden oluyordu.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır konu ile ilgili olarak başlattığı çalışma ile Amasra Taş kömürü işletmeleri direk harmanı, eski sinema salonu önündeki alanın Belediye Tahsisi için çalışma başlattı.

Yürütülen çalışma gereği Amasra da bulunan Sivil Toplum kuruluşları, siyasi partiler, dernek ve oda Başkanlarının katılımı ile Belediye Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantı da yürütülecek program ve yol haritası belirlenerek fikirler ve düşünceler masaya yatırıldı.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır Yüksek Okul yâda Fakülte konusunda girişimde bulunulması görüşünü desteklediğini ifade ederek  “ Yüksek okul ya da Fakülte nin Amasra ya kazandırılması için hepimizin elini taşın altına koyma gerekliliğine canı gönülden inanıyorum. Ancak önemli olan bu projenin hayata geçirilebileceği alanın tahsisi konusunda girişimde bulunmak. Amasra nın konumu itibariyle Sit alanlarının neredeyse ilçenin tamamını kapsaması nedeniyle yeni alanlar yaratabilme şansımız hiç yok.  Mevcut alanlar içerisinden imkânlar dâhilinde faydalanmak ve projeyi hayata geçirmek zorundayız.

Üniversite nin ilçemize gelmesinde amaç sadece 500 -1000 öğrenciyi ekonomik kazanım olarak ilçemize kazandırmak olmamalı önemli olan Amasra nın ilçemizde öğrenim görecek gençlerimize hazır olması onlara sosyal alanları ile hazırlık yapabilmesi bu Tüm Amasra nın meselesidir bununla ilgili önümüzdeki günlerde geniş katılımlı Toplantılara imza atacağız” dedi.

Toplantıya katılan katılımcılar ATİM içerisinde 2010 yılında Yüksek okul ile ilgili bir girişimde bulunduklarını Ancak sonuçsuz kaldığını ifade ederek Otopark projesi ile Yüksek okul için başlatılan çalışmanın birlikte yürütülebileceğini burada Belediyenin sonuca gidilmesinde belirleyici faktör olduğu görüşüne yer verilirken. Bir diğer görüş ise Tahsis konusunda siyasi otoritenin desteğini vermesi gerektiğini buna paralel Belediye ile birlikte sivil toplum kuruluşları esnaf odaları ve derneklerin girişimleri ile sonuca gidilebileceği şeklinde oldu.

Toplantının sonunda bu meselenin siyaset üstü bir anlayışla Amasra nın ihtiyaçları gözetilerek birlikte çözülebileceği konusunda görüş birliği ile toplantı sona erdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here